Stres- jak zmienić wroga w sprzymierzeńca i zacząć znowu cieszyć się życiem

W połowie sierpnia zorganizowaliśmy warsztaty pt. ,,Stres- jak zamienić wroga w sprzymierzeńca i zacząć znowu cieszyć się życiem…” W organizacji warsztatów wspierała nas firma Samsung- partner Centrum Nauki Kopernik. Dzięki wsparciu Samsunga nasze warsztaty odbyły się w największym centrum nauki w Polsce. 

Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jak produktywnie wykorzystać pozytywny, mobilizujący stres. Poznali najważniejsze informacje dotyczące samoświadomości. Prowadzący pomagali uczestnikom zidentyfikować źródła gnębiącego ich stresu. Omówiono jednostkę chorobową jaką jest stres chroniczny. Uczestnicy poznali zależności między stresem a przybieraniem na wadze. Najważniejszym punktem warsztatów była prezentacja sposobów na zredukowanie natężenia stresu i zminimalizowanie jego negatywnych skutków.

W trakcie warsztatów udało nam się oswoić stres. Uczestnicy nauczyli się sterować poziomem napięcia i regenerować po nieprzyjemnych sytuacjach. W niepewnych czasach, w których przyszło nam żyć szczególnie ważna jest umiejętność budowania odporności psychicznej.

Warsztaty poprowadziła Magdalena Szymalak, psycholożka, terapeutka, trenerka umiejętności psychospołecznych oraz seksuolożka. Magdalena Szymalak specjalizuje się w dziedzinie rozwoju osobistego. Stoi na stanowisku, że nie ma celów niemożliwych do osiągnięcia.

Warsztaty składały się z trzech modułów. Podczas części pierwszej uczestnicy dowiedzieli się czym jest stres i jakie są jego objawy, omówiono również rolę jaką odgrywa w fizjologii człowieka. Scharakteryzowano też wpływ hormonów odpowiadających za stres na apetyt i metabolizm. Moduł B dotyczył stresu sytuacyjnego, omówiono najlepsze metody na poradzenie sobie z tym problemem. Podczas ostatniego bloku omówiono zjawisko stresu chronicznego. Uczestnicy dowiedzieli się czym jest syndrom wypalenia zawodowego. Prelegentka zapoznała słuchaczy z tzw. lifehack’ami, które mogą odmienić ich dotychczasowe życie.

Ze względu na obowiązujący stan epidemii, warsztaty odbyły się w ścisłym reżimie sanitarnym. Wszyscy, zarówno organizatorzy jak i uczestnicy, podczas warsztatów zasłaniali nos i usta przyłbicami, które im podarowaliśmy. Zapewniliśmy płyny dezynfekcyjne. Sale wykładowe były regularnie wietrzone a catering dostosowany do zaleceń sanepidu. Mimo obostrzeń warsztaty przebiegły zgodnie z planem, a ich uczestnicy opuszczali Powiśle bogatsi o nowo zdobytą wiedzę i umiejętności