Sztuczna inteligencja- lekarstwo na realne problemy, część II

W ostatnich latach coraz bardziej koncentrujemy się na wykorzystaniu systemów AI do generowania skomplikowanych symulacji i zadań wykonywanych w środowisku 3D. Skomplikowana natura tych środowisk i różnorodność strategii, które systemy te mogą wykorzystywać do rozwiązywania problemów, sprawia, że ​​trudno jest określić, jaka kombinacja zdolności poznawczych leży u podstaw ich działania.

Dzięki poddaniu testom najnowocześniejszego silnika gier komputerowych UNREAL ENGINE naukowcy z firmy Psychlab, byli w stanie poznać szczegóły pracy systemu percepcyjnego człowieka, a nawet wykorzystać zdobyte informacje do poprawy jego działania.

Okazuje się, że system UNREAL ma znacznie gorszą ostrość widzenia, niż ludzie, co oznacza, że ​​uczy się szybciej, gdy ćwiczy na dużych przedmiotach. Za ostrość widzenia oka człowieka odpowiadają fotoreceptory gęsto skupione w centrum siatkówki zwanym plamką żółtą, co daje nam szczególnie ostry obraz w centrum naszego pola widzenia.

Nie tylko DeepMind wykorzystuje testy poznawcze w pracach nad rozwojem sztucznej inteligencji. Badacze z Uniwersytetu w Michigan poddawali szczury stymulacji mającej wzmacniać umiejętność wykonywania zadań związanych z nawigacją w labiryncie, czyli klasycznym metodom służącym do testowania pamięci i zdolności uczenia się szczurów.

Labirynty zostały zbudowane w Minecrafcie, sztuczna inteligencja dostawała do wykonania zadania o różnym stopniu trudności, a za ich wykonanie otrzymywała nagrody, aby dowiedzieć się, jakie umiejętności poznawcze były ważne dla pomyślnego poruszania się po eksperymencie. Okazało się, że możliwość odzyskania wspomnień w oparciu o kontekst, w którym były przechowywane, była kluczem do rozwiązania tych testów.

Ponieważ sztuczna inteligencja stale poprawia i rozwija zdolności poznawcze wyższego rzędu (takie jak rozumowanie, inteligencja emocjonalna i planowanie), bardziej wyrafinowane testy psychologiczne mogą stać się kluczowym sposobem, za pomocą którego zrozumiemy, w jaki sposób procesy mentalne maszyn różnią się od naszych. Możemy być pewni, że zaobserwujemy pewne różnice.

Zrozumienie tych procesów może stać się ważnym narzędziem, dzięki któremu, w przyszłości, ludzie i sztuczna inteligencja będą mogli współistnieć w zgodzie.