Dziękujemy za wsparcie

PARP Logo

Psychotechnologia

Większość ludzi nie myśli o high-tech, jeśli chodzi o dyscyplinę akademicką, taką jak psychologia. Jednak wraz z rozwojem technologicznym, postępy te odegrały istotną rolę w rozwoju dziedziny psychologii. W ciągu ostatnich kilku lat w psychologii wykorzystano wiele ważnych technologii, aby przełamać nowe możliwości.

Czujniki do pomiaru stanów psychicznych

Elektroniczni asystenci stresu są projektowani w celu monitorowania jego poziomu w życiu codziennym. Czujniki, można nosić niepostrzeżenie, na przykład w skarpetkach. Gdy pacjenci zdadzą sobie sprawę z rosnącego poziomu stresu, będą w stanie podjąć odpowiednie działania korygujące w kierunku zapobiegania wypaleniu i depresji.

Większa świadomość tego, jak technologia nas zmienia

SMS-y, sieci społecznościowe, Wi-Fi i telefony komórkowe pozwalają nam na komunikację z innymi o każdej dowolnej porze. W rzeczywistości technologie te pod wieloma względami stają się naszą tożsamością. Nie zgadzasz się? A kiedy ostatnio aktualizowałeś swój status na Facebooku, aby pochwalić się nowymi butami, czy wizytą na siłowni? A może grasz online?

W artykule dla magazynu New Scientist Tech, profesor MIT, Sherry Turkle, twierdzi, że narzędzia technologiczne przekształcają ludzką psychologię: „Jaźń, która dorasta z wielozadaniowości i szybką reakcją, mierzy sukces dzięki wywołanym połączeniom, odpowiedzi na e-maile, czy wiadomości. W tym szumie aktywności mogą pojawić się straty, których nie jesteśmy gotowi utrzymać”.

Stworzenie programów łączonych z psychologią / technologią

Niektóre programy akademickie zaczynają się dostosowywać do rosnącego zainteresowania połączonymi dziedzinami psychologii i technologii. MIT dołączyło do innych szkół wyższych, dodając kursy dotyczące unikalnego połączenia między tymi dwoma polami.

Uniwersytet w Alabamie otworzył wyjątkowe laboratorium łączące psychologię z technologią, aby skupić się na interakcji między złożonymi systemami a ludźmi. Nie ma wątpliwości, że tak długo jak technologie będą się rozwijać, będą miały znaczący wpływ, zarówno pozytywny, jak i negatywny, na nas jako jednostki i społeczeństwo.