O dwóch takich, dzięki którym mamy Wiedźmina, część I

Co łączy Wiedźmina i Cyberpunk? Genialna fabuła? Odważny główny bohater? Obszerne uniwersum? Tak, ale przede wszystkim łączy je polski producent CD Project RED.

Jak to często bywa w biznesie, wszystko zaczęło się od pasji, pomysłu i... szkolnej przyjaźni. Marcin Iwiński i Michał Kiciński poznali się w liceum:

Michała spotkałem w ławce szkolnej w liceum. Wszedłem do klasy, było wolne miejsce, więc usiadłem. Kończąc liceum mieliśmy wspólne nieobecności z powodu urywania się z zajęć, żeby pograć w gry. Zdecydowaliśmy się na założenie firmy. To był przełomowy moment, bo wtedy wchodziły pierwsze gry na nośnikach CD. Sprowadzaliśmy po kilka sztuk, sprzedawaliśmy to na giełdzie.

Po latach wspomina Marcin Iwiński.

Przygodę z biznesem zaczęli w 1994 roku i właśnie wtedy założyli CDP.pl. Była to pierwsza spółka z grupy kapitałowej CD PROJECT. Na początku panowie zajmowali się importowaniem płyt CD na rynek polski ze Stanów Zjednoczonych. 

Zaledwie po dwóch latach, w 1996 roku, CDP.pl zaczął wydawać gry z polskimi instrukcjami i w polskich pudełkach przeznaczone na krajowy rynek. Coś, co dzisiaj wydaje się nam oczywiste, wtedy było czymś nieznanym. Był to, z komercyjnego punktu widzenia, strzał w dziesiątkę. 

Kolejnym wielkim krokiem dla rozwoju firmy było stworzenie pierwszej, w pełni polskiej wersji językowej gry Baldur’s Gate. Wśród aktorów użyczających swojego głosu znaleźli się m.in. Krzysztof Kowalewski, Piotr Fronczewski, Wiktor Zborowski, Marian Opania i Jan Kobuszewski.

Dzięki temu w kolejnych latach CDP.pl mógł poszerzyć swoją ofertę wydawniczą o światowe hity takie jak: Diablo II czy Baldur’s Gate II. Firma stała się polskim dystrybutorem takich wydawców jak np. Atari, Cryo, Konami, Microsoft, Ubisoft czy Sega.