Dziękujemy za wsparcie

PARP Logo

Fenomen Hatsune Miku

Kim jest Hatsune Miku? Cóż, ona naprawdę nie jest „kimś”. Nie jest ani osobą ani zespołem ludzi, nie jest nawet animowanym frontem rzeczywistego zespołu, jak w przypadku Gorillaz. Hatsune Miku to oprogramowanie wokalne, które wielu muzykom posłużyło do tworzenia utworów. Precyzyjnie dostosowuje się swój głos do różnorodnych wymagań. Mimo, iż to jedynie program wokalny, dla rzeczy fanów, Hatsune jest tak samo realna i przy okazji unikatowa, jak każda inna gwiazda muzyki pop. Zmienia jedynie sposób wyobrażenia muzyki oraz jej tworzenia.

Często omyłkowo nazywana jest postacią anime i robotem, lub redukuje się ją do bycia nazwanym (znowu błędnie) hologramem – Hatsune Miku jest vocaloidem. Oznacza to, że jest instrumentem cyfrowym: programem syntezatora głosu, który za pomocą próbek głosu japońskiej aktorki  Saki Fujita, jest zawsze gotowa do zaśpiewania tekstu, tak jak klawisze fortepianu odtwarzają nuty.

Hatsune Miku jest tylko głosem i sama w sobie jest bardzo ograniczona. Na szczęście istnieje większy cel za nią stojący. Hiroyuki Itoh, CEO Crypton Future Media i człowiek stojący za wirtualną piosenkarka opisuje Hatsune Miku i zjawiskiem Vocaloid następująco:

Zjawisko to jest duże, a fani Mikusa liczą się w milionach. To dziwne, ale ta postać, która jest także cyfrowym instrumentem, znajduje się w centrum niesamowitej cyfrowej rewolucji muzycznej, ruchu, który zapewnia wolność tysiącom muzyków i pomaga im tworzyć swoją muzykę”.

Muzyczna wolność

Oprogramowanie Vocaloid wykorzystuje silnik syntezy mowy firmy Yamaha. Pierwsza wersja Hatsune została wydana w 2007 roku. Była trzecim takim produktem japońskiego Crypton Future Media i ostatecznie stała się częścią trupy sześciu oddzielnych wokalistów Vocaloidów wykonanych w technologii Crypton. Śpiewa głównie po japońsku, ale ma również angielski bank głosowy. Podobnie jak w przypadku innych instrumentów muzycznych, oryginalna muzyka stworzona przy użyciu Hatsune Miku może być dystrybuowana i sprzedawana.

Od muzyków chcących eksperymentować z wokalem, do tych, którzy nie mają środków ani możliwości zatrudnienia piosenkarki, oferuje niemal całkowitą muzyczną swobodę. Nie dba o to, jaki gatunek śpiewasz, nigdy nie zakwestionuje wyborów stylistycznych, może pracować bez przerwy i nie trzeba jej płacić wynagrodzenia.

Sukces oprogramowania Vocaloid i świata, który dzięki niemu powstał, można porównać do rozwoju smartfonów i twórców aplikacji. Sklepy z aplikacjami i popularność smartfonów pozwalają każdemu, kto ma komputer i trochę wiedzy o kodowaniu, pisać i wydawać aplikacje. Hatsune Miku i wszystkie inne Vocaloidy zapewniają tę samą możliwość każdemu, kto ma jakiś talent muzyczny. Nagrywanie z Miku zmieniło życie.

Wyjście poza muzykę

Twórczość Vocaloidów nie kończy się na muzyce. Na przykład, podobnie jak w przypadku popularnych piosenek, utwory Vocaloid mają towarzyszące im filmy, wykonane w skrócie za pomocą oprogramowania znanego jako MikuMikuDance lub MMD. Nazwa oddaje funkcjonalność, ponieważ animowaną 3D Miku można zaprogramować tak, aby tańczyła wraz z utworem. To napędzane przez fanów treści, które przyciągają tłumy, a wszystko to zbudowane wokół miłości do postaci, tego, co reprezentuje i samej sztuki.

Głos, który stał się mega gwiazdą

Hatsune Miku może i jest tylko głosem, ale bez artystów korzystających z oprogramowania nie powiedziałaby ani słowa. Podczas gdy Miku pomaga zwykłym ludziom uzyskać muzykę na całym świecie, jest także prawdziwą mega gwiazdą. Wielu producentów znanych marek używają Miku do tworzenia zadziwiającego efektu – Mitchie M ma niesamowity talent do perfekcyjnego dostrojenia głosu – i ma własną serię gier wideo – Project Diva i Project Mirai.  Pojawiła się również  w reklamach Toyoty i Google Chrome.

Miko Expo zaprezentuje Hatsune Miku – w formie „hologramu” – śpiewając niektóre z jej najpopularniejszych piosenek. Wiele z tych piosenek zostało napisanych i wyprodukowanych przez artystów, którzy zaczęli pracować w podobny sposób jak Wisp X, Coralmines i tysiące innych producentów. To dowód na to, że muzycy zaczynający nagrywać we własnej sypialni , którzy korzystają z fenomenu Hatsune Miku, mogą trafić na wielką scenę.

Bez względu na platformę, większość muzyków ostatecznie chce, aby ich muzyka była słyszalna, niezależnie od tego, czy jest ona na scenie, czy online. Rewolucja Boi doskonale to ujęła: „Vocaloid pomógł mi dotrzeć do nowej publiczności z moją muzyką, której nie znałem, i jestem szczęśliwy, że ludzie mają szansę ją usłyszeć. Cieszę się, że jestem jego częścią. „

Oprogramowanie Vocaloid otwiera ogromny świat twórczych możliwości dla każdego, kto jest zainteresowany tworzeniem muzyki. Lub, jeśli chcesz słuchać, możesz przejrzeć setki tysięcy utworów na YouTube i innych kanałach lub dołączyć do 2,5 miliona innych fanów Miku na Facebooku.