Ewolucja technologii: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, część I

Technologia rządzi obecnie naszym życiem. Smartfony, tablety i komputery - naprawdę nie możemy już bez nich funkcjonować. W bardzo krótkim czasie technologia eksplodowała na rynku i wiele osób nie wyobraża sobie życia bez niej.  

Aby zrozumieć, w jaki sposób opuściliśmy epokę ciemności (co tak naprawdę nie stało się tak dawno temu) oraz gdzie jesteśmy dzisiaj, ważne jest, aby zrozumieć, jak rozwija się technologia i dlaczego rozwój technologii miał tak kolosalne znaczenie.

CEL NAPĘDZA TECHNOLOGIĘ DO PRZODU

Wszystkie technologie rodzą się aby ułatwić osiągnięcie celu. Na przykład, wyszukiwarki stworzono z myślą o sortowaniu ogromnych ilości danych dostępnych w Internecie. Każda nowa technologia jednocześnie wpływa na istniejące technologie, aby razem mogły stworzyć coś lepszego. Na tym polega postęp.

Ewolucja technologiczna postępuje błyskawicznie i nic dziwnego, że wszyscy próbujemy za nią nadążyć. Szczerze mówiąc, obszary życia w które wkroczyła technologia są tak rozległe, że omówienie ich wszystkich w jednym poście na blogu jest praktycznie niemożliwe.

Oto krótkie spojrzenie na to, jak szybko Internet i technologia ewoluowały w ostatnich latach.

PRZESZŁOŚĆ: ŚWIAT POZNAŁ INTERNET

W latach 90., Internet był nowością, która szybko spopularyzowała się wśród firm i gospodarstw domowych. Dla ludzi żyjących w tym czasie charakterystyczny dźwięk niezmiernie powolnego połączenia telefonicznego z Internetem to niezbyt miłe wspomnienie (!!!!).

Na szczęście, w miarę rosnącej popularności Internetu, technologia rozwinęła się na tyle, aby wyeliminować konieczność korzystania przy połączeniu z linii telefonicznej, zapewniła również szybsze połączenia z Internetem.

DYSKIETKI, CZYLI COŚ CO WYGLĄDA JAK IKONKA ZAPISU

Udostępnianie informacji stopniowo zaczęło być coraz łatwiejsze. Zamiast przekazywać dyskietkę lub dysk CD-ROM, ludzie zaczęli wysyłać dokumenty pocztą e-mail, a duże pliki przechowywać na nośnikach USB lub dyskach flash.

Wraz z szybkim rozwojem Internetu zmienił się sposób, w jaki ludzie żyją, pracują, zmienił się model ich aktywności. Dyskietki już dawno odesłaliśmy w niepamięć, już niedługo ten sam los czeka pozostałe fizyczne nośników pamięci, liczba ich użytkowników nieustannie spada. 

TERAŹNIEJSZOŚĆ: SNAPY, CZATY I PODWÓJNE DOTKNIĘCIA

Przewiń to trochę do przodu. Tylko krótko! Przecież ci mówiłem! W latach 20. XXI wieku aby zrozumieć ten dialog niezbędna jest uwaga dodatkowa: chodzi o taśmy VHS. Pamiętacie szybkie przewijanie do przodu? OK, możemy iść dalej.

Obecnie dostęp do Internetu jest możliwy prawie wszędzie. W dzisiejszych czasach klienci rzadko odwiedzają kawiarnię, bibliotekę lub inny lokal usługowy jeśli nie mają dostępu do sygnału Wi-Fi. Jeśli nawet nie ma dostępu do sygnału w bliskiej odległości, większość ludzi nadal ma dostęp do Internetu przez komórkowe połączenie danych na smartfonach i osobistych hotspotach, odcięcie od sieci nie stanowi już problemu.

NA WSZYSTKO JEST APLIKACJA

Dzięki dostępowi do Internetu w dowolnym miejscu i czasie firmy stworzyły  aplikacje internetowe,  aby odpowiedzieć na wspólne potrzeby konsumentów. Te aplikacje mogą zrobić wszystko, od dostarczenia informacji o posiłku po wysyłanie ogromnych ilości danych jednym kliknięciem przycisku.

EWOLUCJA I REWOLUCJA KOMUNIKACJI

Sposób, w jaki się komunikujemy, również ewoluował. Pamiętasz rozmowy osobiste? Odręczne listy? Oczekiwanie na połączenie przez telefon - taki z przewodem? Technologia nieustannie kształtuje sposób w jaki się komunikujemy. Internet, jednak odhumanizował komunikację. Stałe łącze wydaje się być nazwą gry. Wraz z połączeniem natychmiast stajemy się dostępni. Połączenia Bluetooth, SMS-y, każda inna forma aplikacji do przesyłania wiadomości - podczas jazdy, podczas spotkań, w domu. Wszędzie jesteśmy on-line.