Dziękujemy za wsparcie

PARP Logo

Ciekawostki o robotach część II

Nanoboty

Nano-robot jest mikroskopijnym robotem zaprojektowanym tak, aby mógł dotrzeć do bardzo małych przestrzeni w celu wykonywania zaprogramowanych funkcji. Istnieje nadzieja, że ​​nanoboty mogą ostatecznie zostać umieszczone w krwiobiegu, aby wykonać delikatne zabiegi chirurgiczne, które są zbyt trudne dla standardowej operacji.

Kampania na rzecz zatrzymania robotów zabójców

Według Stuarta Russella, profesora informatyki na Uniwersytecie Berkeley w Kalifornii, technologia tworzenia zabójczych robotów już istnieje. W listopadzie 2017 r. organizatorzy zabrali swoją sprawę do Organizacji Narodów Zjednoczonych, prosząc o globalny zakaz stosowania śmiercionośnych autonomicznych systemów zbrojnych.

Doskonałe żniwo za każdym razem

Naukowcy opracowują robo-rolników, którzy czekają, aż plony będą idealnie dojrzałe przed ich zbiorem. Roboty te będą również w stanie posadzić nasiona, wypielić chwasty, dostarczyć roślinom odpowiednie nawodnienie oraz spryskać je bez potrzeby ingerencji rolnika. Eksperci przewidują, że roboty będą mogły być używane już w 2020 roku.

Silny robot z delikatnym dotykiem

Robear jest robotem pielęgniarskim reklamowanym jako łagodny niedźwiedź, który jest jednak wystarczająco silny, aby podnieść starszą osobę. Oznaczony jako „silny robot delikatnym dotykiem” zapewnia wsparcie osobom starszym podczas przemieszczania czy wstawania. Jest to również dobra alternatywa dla szpitali w przypadku pacjentów o większych rozmiarach. 

Roboty pielęgnacyjne

Jedna czwarta populacji Japonii ma ponad 65 lat, a do 2065 r. liczba ta ma wzrosnąć do 40%. Doprowadziło to do szybkiego rozwoju rynku robotów pielęgniarskich, a rząd wydaje 1/3 swojego budżetu na rozwój robotów opiekuńczych, które ułatwią życie osobom starszym w Japonii.

Autonomiczny wojownik

Podczas gdy różne grupy wojskowe używają dronów już od kilku lat, rosyjskie wojsko testuje różne UGV (Unmanned Ground Vehicle), aby zobaczyć, który z nich jest najbardziej użyteczny. Nerekhta ma bieżnik czołgu do nawigacji, a w trudnych warunkach może być wyposażony w karabiny maszynowe dużego kalibru, granatnik i pociski przeciwpancerne. Celem jest ostatecznie kontrolowanie pojazdów ze sztuczną inteligencją, co pozwoli im działać bez pomocy człowieka.

Gołąb zasilany parą

Archytas był starożytnym greckim filozofem, znanym z wymyślania tego, co uważane jest za pierwsze w historii samobieżne urządzenie latające, zwane „latającym gołębiem”. Ciało gołębia w cylindrycznym kształcie było puste w środku i miało skrzydła po obu stronach . Tył gołębia miał otwór, który był połączony z ogrzewanym, szczelnym kotłem, który tworzył coraz więcej pary w trakcie podgrzewania, co ostatecznie powodowało, że „maszyna” latała.

Przypadkowa śmierć

Pierwszy znany przypadek zabójstwa człowieka przez  robota miał miejsce w 1981 r. Ramię robota zmiażdżyło japońskiego robotnika w firmie Kawasaki. Śmierć pracownika została uznana za wypadek. Mhmm.

Kiedy maszyny zastępują niewolników

Polityce , napisanej w 350 p.n.e., Arystoteles przewidział, że automaty mogą kiedyś zastąpić niewolników w wykonywaniu zadań domowych. Napisał: „Jest tylko jeden warunek, w którym możemy sobie wyobrazić panów, którzy nie potrzebują podwładnych, i mistrzów, którzy nie potrzebują niewolników. Warunek ten polegałby na tym, że każdy (nieożywiony) instrument mógłby wykonywać własną pracę, na polecenie lub inteligentne przewidywanie ”. Tysiące lat później odkurzacze Roomba są doskonałym przykładem jego przewidywania.

Rycerz mechaniczny

Około roku 1495 Leonardo da Vinci naszkicował szczegółowe plany mechanicznego rycerza.  Pokazał, jak można zbudować maszynę opartą na ludzkiej strukturze i zaprojektował ją tak, aby poruszała się płynnie. Rycerz potrafił stać, siedzieć, podnosić wizjer i niezależnie poruszać szczęką, rękami oraz szyją.

Pierwsza na świecie firma robotów

Pierwsza na świecie firma robotyczna została założona w 1956 roku przez George'a Devola i Josepha Engelbergera. Firma nazywała się Unimation i wprowadziła pierwszego robota przemysłowego.

Samochód da Vinci

Jeden z najwcześniejszych przykładów konstrukcji robotów sięga 1478 r. i było to dzieło Leonarda da Vinci.

Samochód Da Vinci był napędzanym autonomicznym systemem sprężynowym, który prawdopodobnie został stworzony po to, by wywołać sensację na dworze.

W czasach, gdy większość ludzi byłaby pod wrażeniem szczególnie dużego konia, wyobraź sobie, że przychodzisz na spotkanie, prowadząc coś, co wyglądałoby jak gigantyczny zegar.

Pochodzenie

Słowo „robot” pochodzi od czeskiego słowa „ robota” , które oznacza „praca przymusowa”. Pierwotnie odnosiło się do chłopów, którzy byli zobowiązani do pracy dla swoich panów w ramach systemu feudalnego.

Dzisiaj termin ten jest używany do opisania dowolnej maszyny stworzonej przez człowieka, która może wykonywać pracę i inne czynności ludzkie.