Dziękujemy za wsparcie

PARP Logo

Ciekawostki o robotach, część I

Robofobia

Robofobia jest rzeczywistym zaburzeniem lękowym, w którym osoba ma irracjonalny strach przed robotami, dronami oraz mechanizmami podobnymi do robota lub sztuczną inteligencją. Cierpiący doświadcza ataków paniki wywołanych sytuacjami takimi jak oglądanie robota, przebywanie w ich pobliżu lub nawet mówienie o robotach. Wiele znanych osób, w tym Bill Gates, Stephen Hawking i Elon Musk cierpią z powodu tego zaburzenia.

Ramię robota

Najpopularniejszym robotem produkcyjnym jest ramię robota. Typowe ramię składa się z siedmiu metalowych segmentów połączonych sześcioma połączeniami. Robot jest sterowany przez komputer, który obraca poszczególne silniki krokowe podłączone do każdego złącza. Ramię porusza się bardzo precyzyjnie, a robot wykorzystuje czujniki ruchu, aby upewnić się, że porusza się w odpowiednim kierunku.

Roboty na egzaminach

Robot Todai Noriko Arai został zaprogramowany do zdawania egzaminu wstępnego na najbardziej prestiżowy uniwersytet w Japonii, Uniwersytet Tokijski. Podczas gdy robot nie był w stanie uzyskać akceptacji, udało mu się pokonać 80% uczniów, którzy przystąpili do egzaminu. Poradził sobie nawet z pytaniami opisowymi. Mimo to może uda nam się powstrzymać dominację robotów trochę dłużej.

Robot Einsteina

Zaawansowany robot Einsteina ma 31 sztucznych mięśni, a wszystkie zaprogramowane tak, aby umożliwić mu sprawną mimikę twarzy. Robot obecnie jest w stanie samodzielnie nauczyć się wyrażać emocje, a jego ostatnim dokonaniem było nauczenie się uśmiechać i marszczyć brwi.

Prawa dotyczące robotów

Obecnie prawa i etyka robotów weszły do ​​głównego nurtu, a strona internetowa Wydziału Prawa Uniwersytetu Stanford ma sekcję znaną jako „Cyberlaw”, która omawia etykę dotyczącą stosowania robotów w obszarach militarnych, medycznych oraz egzekwowania prawa z nimi związanego.

Prawo robotów

W 1942 roku pisarz science fiction Isaac Asimov przedstawił trzy prawa robotyki, które mogłby regulować ich zachowanie. Prawa te mówią, że roboty nie mogą ranić istot ludzkich, muszą być posłuszne istotom ludzkim oraz muszą chronić własne istnienie, chyba że naruszałoby to pierwsze lub drugie prawo.

Wcześni adaptatorzy

Pierwotnym rynkiem robotów na wczesnym etapie rozwoju był przemysł motoryzacyjny. 70% zamówień robotów w latach 80. było przeznaczonych do użytku w fabrykach samochodowych, a roboty wykonywały zadania, takie jak zgrzewanie punktowe, czy malowanie.

Simon i Curie

Simon i Curie to roboty o dużych oczach i białych twarzach, które potrafią rozmawiać, słuchać, uczyć się i reagować. Andrea Thomaz, ich twórca, specjalizuje się w interakcji robot-człowiek i pracuje nad tym, aby roboty i sztuczna inteligencja odnosiły się do ludzi w kategoriach ludzkich, takich jak mowa i gesty.

Uczeń staje się nauczycielem

Georgia Tech School of Electrical and Computer Engineering powiązała małego humanoidalnego robota z tabletem z Androidem, a dzieci mogą nauczyć go grać w Angry Birds, przeciągając palcem po tablecie. Robot naśladuje ich ruch i gra w grę. Program został zaprojektowany dla dzieci niepełnosprawnych, które potrzebują terapii.

Nurkowanie na Antarktydzie

W 2015 r. pierwszy pojazd zrobotyzowany zanurkował w nigdy wcześniej nie odwiedzane głębiny pod Szelfem Lodowym Rossa na Antarktydzie. Robot został złożony przez zespół naukowców i inżynierów z Georgia Institute of Technology i zanurkował przez otwór o średnicy 12 cali w lodzie i w dół 500 metrów w dno morskie.

Kapitan Cyborg

Kevin Warwick jest profesorem cybernetyki na Uniwersytecie w Reading i wszczepił mikrochip do swojego układu nerwowego w 1998 roku. Chip emituje unikalny sygnał identyfikacyjny, który komputer rozpoznaje, aby obsługiwać różne urządzenia elektroniczne, takie jak lampy pokojowe, zamki do drzwi lub windy.

Nadchodzą!

Założyciel Carnegie Mellon's Robotics Institute, Hans Moravec, przewiduje, że roboty pojawią się jako ich własny gatunek do 2040 roku i że zastąpią ludzi w każdym istotnym zadaniu.

Elektro

Na targach światowych w 1939 r. publiczność była zachwycona chodzącym i rozmawiającym robotem Elektro. Robot opisał siebie jako „inteligentnego faceta” z „dobrym mózgiem” i składał się z 48 przekaźników elektrycznych, które działały jak centrala telefoniczna. Przyjmował polecenia głosowe przez słuchawkę telefoniczną. Robot został niedawno ponownie złożony i jest teraz wystawiany w Mansfield Memorial Museum; jest to „najstarszy żyjący amerykański robot na świecie”.