Dziękujemy za wsparcie

PARP Logo

Asystent głosowy

Czy rozmawiasz z maszynami? A co ważniejsze, czy one rozmawiają z tobą? Jeśli mówisz do urządzeń, spokojnie, nie wariujesz. Prawdopodobnie jesteś podobny do miliardów innych osób, które nawiązały relacje z naszymi telefonami, telewizorami i głośnikami, aby odtwarzać muzykę, lokalizować adres lub wysyłać tekst. Asystenci głosowi przeszli od aplikacji do wszechobecności.

Nikt nie wie tego lepiej niż człowiek, który pomógł po raz pierwszy wprowadzić  na rynek na dużą skalę cyfrowych asystentów głosowych (czasami nazywanych asystentami wirtualnymi) - Dag Kittlaus, współzałożyciel Siri Kittlaus i współzałożyciel Adam Cheyer utworzyli wirtualną asystentkę Siri w 2007 roku Wkrótce po wprowadzeniu Siri jako aplikacji na Apple Store w 2010 roku Steve Jobs kupił ich firmę. Wraz z premierą iPhone'a 4S w 2011 roku świat zaczął rozmawiać już nie tylko przez telefon, ale również z nim.

Od czasu kupna Siri przez Apple Kittlaus nie próżnował. On i Cheyer uruchomili nową cyfrową firmę głosową Viv (Bixby dla urządzeń Samsunga), a Kittlaus stał się liderem technologii wirtualnych asystentów. 

Głos będzie na większości urządzeń.

Głos nie jest modą. To nie tylko dla osób, które chcą mieć wolne ręce. Głos będzie niezbędny, ponieważ rozmawiać możemy szybciej niż pisać.

Asystenci głosowi pojawią się wszędzie w życiu - samochód, praca, dom, hotele i restauracje. Możesz rozmawiać z pralką w pralni lub automacie w holu. Urzadzenia będą rozmawiać, oferując porady lub sugestie.

Kittlaus twierdzi, że jego nowa wersja Bixby będzie wkrótce dostępna na ponad miliardzie urządzeń obsługujących technologię Samsunga. Już teraz liczba urządzeń głosowych obsługiwanych przez Apple, Amazon i Google jest ogromna, a w najbliższym czasie będziemy otoczeni przez rozmawiające maszyny.

Głos będzie bardziej przydatny.

Do tej pory ludzie nie używali urządzeń głosowych w bardzo dużym stopniu, ponieważ zadania, które mogły one wykonywać, były bardzo ograniczone. Na przykład większość ludzi korzysta z asystentów głosowych aby znaleźć adres, rozpocząć rozmowę, dyktować tekst lub ustawić alarm. Nie możemy z nimi rozmawiać - jeszcze.

Kittlaus widzi firmy takie jak na przykład Alexa, które są liderem w dziedzinie bardziej przydatnych umiejętności, zwłaszcza w przypadku urządzeń innych producentów. W niedalekiej przyszłości będziesz mógł komunikować się z większą liczbą aplikacji telefonicznych, a także większą liczbą urządzeń w domu, pracy i na świecie. Dzięki uczeniu maszynowemu będą spersonalizowane i dostosowane do naszych nawyków i preferencji. Sprawi to, że urządzenia będą jeszcze bardziej przydatne.

W przyszłości możesz zamówić pizzę za pośrednictwem aplikacji Domino, poruszyć się za pomocą aplikacji do gry w szachy lub dostroić gitarę za pomocą dedykowanej aplikacji - wszystko za pomocą głosu. Wszystko bez dotykania telefonu. I prawdopodobnie dzięki urządzeniu przewidującemu to, co chcemy zrobić w danym momencie, w oparciu o przyzwyczajenia.

Głos musi pokonać obawy dotyczące prywatności.

Wciąż są pewne przeszkody do pokonania, zanim asystenci głosowi zostaną zaadoptowani na całym świecie. Jednym z głównych problemów jest prywatność - ponieważ urządzenie nasłuchuje naszego głosu. 

Kittlaus wskazuje, że urządzenie staje się aktywne tylko wtedy, gdy słyszy „słowo budzenia”, takie jak „Hej Siri”, „Hej Google” lub „Alexa”. Urządzenia nie nagrywają naszych rozmów.

Firmy wirtualnego asystenta traktują prywatność poważnie. Mimo to Kittlaus zdaje sobie sprawę, że prawdziwe zagrożenie dla prywatności nie pochodzi od twórców wirtualnych asystentów, ale od hakerów, którzy mogą włamać się do naszych urządzeń i użyć ich do szpiegowania. Jeśli boisz się tego, nie kupuj urządzeń do obsługi głosowej.

Asystenci głosowi nie są jeszcze doskonali i mają problemy z ochroną prywatności, ale z każdym dniem stają się coraz lepsi. Pewnego dnia, w niedalekiej przyszłości, spojrzysz na kogoś w pracy, kto ręcznie wpisuje dane na klawiaturze telefonu lub komputera i zastanowisz się, dlaczego robią rzeczy w tak powolny i staroświecki sposób.